0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
بازسازی ظروف تفلون

بازسازی ظروف تفلون

اگر استفاده کنندگان از ظروف دارای پوششهای نچسب اطلاعات کامل و حتی نسبی در باره ظرف مورد استفاده خود داشته باشند، می توانند در حین بهره برداری، نکات ایمنی، بهداشتی و سلامت تغذیه خود را بررسی کرده و ظرف مورد نظر را ارزیابی نمایند .پوششهای نچسب عمدتا پلیمری بوده که بصورت روکشی بر روی ظروف پوشش داده شده و در دمائی به مراتب بالاتر از طبخ غذا (حدود 250 درجه سانتیگراد )  ، زینتر ( sintering ) شده و اصطلاحا پخته می شوند ( حدود 430 درجه سانتیگراد )  لذا دارای مقاومت حرارتی بالایی است .

مواد نچسب که در اصطلاح عامیانه آن را تفلون می نامند، فرمول شیمیائی پلی تترا فلئور اتیلن(PTFE ) داشته که بصورتهای خوراکی ( سازگار با بدن ) و صنعتی برای مصارف پوشش دهی تانکرهاو مخازن کشتی ، تولید می شوند.
پوششهای سازگار با بدن در آزمایشگاههای معتبر در سراسر جهان آنالیز شده و پس از تائید سازمان SGS 
( Standard Global Services ) بر اساس استانداردهای سازمان غذا و داروی آمریکا FDA ( Food and Drug Administration  ) به کشورهای مختلف صادر می شوند .

بنابراین تولید کنندگان ظروف نچسب بایستی هنگام خرید مواد اولیه نچسب ، حتما از صحت و سلامت و نیز سازگار بودن با بدن مواد مطمئن شوند که این امر تنها با داشتن گواهینامه معتبر آنالیز و تائید سازمان SGS میسر است .


-    چگونگی استفاده بهینه از ظروف نچسب


بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی، کلیه تولید کنندگان ظروف نچسب بایستی به اجبار گواهینامه استاندارد و مجوز بهداشت داشته باشند تا تولیدات آنها طبق استانداردهای مربوطه، پایش شده و مورد آزمون قرار گیرند .

بر اساس  استاندارد، تولید کنندگان موظف هستند، دستورالعمل نگهداری از ظروف را بطور دقیق در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند ،چرا که رعایت این موارد موجب حفظ و دوام ظرف و نیز تضمین سلامت و بهداشت تغذیه در طبخ غذا خواهد بود .


بعنوان نمونه چند دستورالعمل مهم در زیر آورده شده است :
-    عدم استفاده از مواد شوینده قوی و اسکاچهای زبر و استفاده از قاشق های چوبی
-    عدم قرار دادن ظرف خالی روی منبع حرارتی
-    ظروف نچسب داغ را بلافاصله در آبسرد غوطه ور نکنید 


بنابراین توصیه می شود هنگام خرید ظروف نچسب حتما از داشتن گواهینامه استاندارد  و مجوز بهداشت اطمینان حاصل نمائید چرا که داشتن استاندارد به منزله کنترل مواد اولیه، کنترل کیفیت ظروف هنگام تولید و نیز کنترل کیفیت نهائی ظروف تولید شده می باشد .


-    چرا (( نه )) به بازسازی ظروف نچسب؟


پوششهای نچسب استاندارد، علاوه بر اینکه مقاوم در برابر حرارت هستند ، در برابر اسیدها و بازها نیز مقاوم بوده و به سادگی خورده نمی شوند . اگر ظروف نچسب طبق دستورالعمل ارائه شده استاندارد مورد بهره برداری قرار گیرد به هیچ عنوان مضر نبوده و به دلیل سازگاری با بدن ، عاری از هرگونه مواد سمی و مضر ( مانند کادمیوم و سرب ) هستند و لذا هنگام طبخ غذا هیچگونه مهاجرت یونهای مضر به مواد غذائی وجود ندارد.
بنابراین تا زمانی که پوشش از ظرف جدا نشده  و کنده نشود، طبخ در ظرف هیچگونه خطری نداشته و لیکن به محض کندگی پوشش، بایستی ظرف تعویض شده و به هیچ عنوان بازسازی نشود . 
بازسازی اصولی و دقیق ظروف نچسب مستلزم هزینه خیلی بالا بوده که به مراتب از خرید ظرف مشابه نو گران تر می شود ، چرا که برداشتن کامل پوشش داخلی و خارجی ظرف، فرآیند طولانی ( مانند چندبار عبور از کوره با درجه حرارت بالا ، چندبار سند بلاست ، ..... ) و هزینه بری داشته که در بسیاری از موارد به فیزیک ظرف نیز آسیب وارد می کند .

بنابراین هرگز نباید تحت تاثیر ارزان تر بودن بازسازی ظروف نچسب قرار گرفت چرا که به جرات می توان گفت فریبکاری افراد سود جو است .
لذا برای صرفه جوئی و کمتر شدن هزینه خانواده، ظروف نچسب خود را بازسازی نکنید زیرا، فرآیند بکار رفته در بازسازی اصولی، استاندارد و بهداشتی نبوده و همچنین مواد اولیه بکار رفته در پوشش دهی مجدد، مورد تائید سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو نیست .